Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Kochajmy pszczoły - czyli Pierwszy Dzień Wiosny w edukacji wczesnoszkolnej

Kto rządzi w ulu? Po co pszczołom grzebienie? Jakie odległości pokonują pszczoły? Kto jest największym pszczelim leniem? Na te i wiele innych pytań szukały odpowiedzi dzieci z klas 0-3. Zebranymi ciekawostkami chętnie dzieliły się z innymi za pomocą samodzielnie tworzonych plakatów, lapbooków czy prezentacji. Jednak momentem kulminacyjnym Pierwszego Dnia Wiosny w edukacji wczesnoszkolnej były warsztaty edukacyjno – przyrodnicze, podczas których ta samodzielnie odkryta wiedza została zweryfikowana i uporządkowana przez „królową pszczół” czyli Panią Marzenkę.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się dlaczego pszczoły są tak ważne i co im zawdzięczamy. Poznały pracę pszczelarza oraz proces powstawania miodu. Dowiedzieli się co zrobić by uniknąć użądlenia, a także jak postępować kiedy się to zdarzy. Nie mogło zabraknąć także informacji o znaczeniu miodu i jego degustacji, która większość dzieci przeniosła do smakowego raju.

Tego dnia pszczoły stały się głównymi bohaterkami krzyżówek, rebusów i filmów, a także inspiracjami do tworzenia ciekawych prac plastycznych. Mamy nadzieję, iż działania te przekonały uczestników, że pszczoła to wyjątek nie tylko ortograficzny, ale wyjątkowe stworzenie,  które człowiek powinien chronić…

 

                                                                                                                          Justyna Nowaczyk

Pomagają nam