Kochajmy pszczoły - czyli Pierwszy Dzień Wiosny w edukacji wczesnoszkolnej
Kto rządzi w ulu? Po co pszczołom grzebienie? Jakie odległości pokonują pszczoły? Kto jest największym pszczelim leniem? Na te i wiele innych pytań szukały odpowiedzi dzieci z klas 0-3. Zebranymi ciekawostkami chętnie dzieliły się z innymi za pomocą samodzielnie tworzonych plakatów, lapbooków czy prezentacji. Jednak momentem kulminacyjnym Pierwszego Dnia Wiosny w edukacji wczesnoszkolnej były warsztaty edukacyjno – przyrodnicze, podczas których ta samodzielnie odkryta wiedza została zweryfikowana i uporządkowana przez „królową pszczół” czyli Panią Marzenkę.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się dlaczego pszczoły są tak ważne i co im zawdzięczamy. Poznały pracę pszczelarza oraz proces powstawania miodu. Dowiedzieli się co zrobić by uniknąć użądlenia, a także jak postępować kiedy się to zdarzy. Nie mogło zabraknąć także informacji o znaczeniu miodu i jego degustacji, która większość dzieci przeniosła do smakowego raju.
Tego dnia pszczoły stały się głównymi bohaterkami krzyżówek, rebusów i filmów, a także inspiracjami do tworzenia ciekawych prac plastycznych. Mamy nadzieję, iż działania te przekonały uczestników, że pszczoła to wyjątek nie tylko ortograficzny, ale wyjątkowe stworzenie, które człowiek powinien chronić…
Justyna Nowaczyk