Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Kulminacja szkolnych obchodów 100-lecia polskiej Niepodległości

Wspólne odśpiewanie trzech zwrotek hymnu narodowego o symbolicznej godzinie 11.11 i okolicznościowe przemówienie Pani Dyrektor - wszystko w asyście sztandaru szkoły.

Zapalenie symbolicznego ognia i wspomnienie wybranych pieśni ważnych dla każdego Polaka.

Liczba 100 składająca się z biało-czerwonych papierowych kwiatów i Alfabet Polaka wykonane przez najmłodszych uczniów Dębinki.

Czteroelementowy puzzle wyobrażające wszystko, co polskie i wiersz Stefana z klasy 4a.

Okolicznościowe plakaty upamiętniajace 100-lecie Niepodległości, zdobiące od kilku dni hol szkoły.

Niepodległościowe kokardki, rozetki i... słodkie babeczki, przygotowane rękoma Małych i Dużych.

Filmowa podróż przez Blaski i cienie II Rzeczypospolitej utrzymana w klimacie międzywojennego kina i międzywojennych kawiarni – praca projektowa ósmoklasistów.

Piosenka Namaluję Polskę na małym obrazku, autorstwa Pana Karola Napieralskiego  w wykonaniu wybranych uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz teledysk do piosenki 100 lat, Polsko z udziałem kilkorga uczniów z klasy 3b.

Ósmoklasisci w mundurach powstańców, obwieszczający 9 listopada przerwy i... Niepodległość.

Projekcja filmu Powrót do Polski, obejrzanego przez klasy siódme.

Trud każdego nauczyciela - na co dzień, a nie tylko od święta - aby wpoić naszym uczniom postawy patriotyczne, rozumiane nie tylko jako czacunek do symboli, historii i tradycji narodowych, ale także jako odpowiedzialność za podjęte zobowiązania - te małe i te większe; codzienny trud nauki i rozwoju, które mają złożyć się w przyszłości nie tylko na osobistą karierę, ale też umaniać to, co nazywamy dobrem wspólnym.

Pomoc Pana Jurka i personelu szkoły w technicznej obsłudze Święta.

I zapewne jeszcze wiele niewymienionych tu elementów…

Czy udało nam się na chwilę zatrzymać i dotknąć Niepodległości? Czy udało się każdemu z nas dołożyć do niej swoją symboliczną cząstkę? Czy Rocznica znalazła swoje przedłużenie w gronie rodzinnym, a może ucziale w obchodach lokalnych? Na te pytania można odpowiedzieć tylko bardzo osobiście i indywidualnie.

O 100-leciu Niepodległej myślimy i mówimy już od roku. Za nami kulminacja obchodów, ale już za miesiąc – wspomnienie wydarzenia wyjątkowego dla każdego Wielkopolanina – 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Niech będzie ono okazją do utrwalenia w naszej pamięci wartości wspólnego trudu, jedności i determinacji w walce o to, co wykracza ponad korzyść prywatną.

Renata Kuśnierczak

 

Pomagają nam